Karakter Eğitimi Projesi

Karakter Eğitimi Projesi

Çocuklar Neden Dürüstlükten Ayrılır?

Benlik saygısının eksikliği çocukları yalana sürükleyebilir. Başkaları tarafından takdir görmek ,değer verilmek için benlik saygısı eksik çocuklar dürüstlükten ayrılabilirler.
Özellikle duygu-sal ,başkalarının yorumuna çok önem veren çocuklarda yalan söyleme görülebilir Çocuk, hayallerini gerçekmiş gibi söyleyebilir.
Gözle görülen bir gerçeği çocuklarından da duymak için zorlayan aileler-de dürüstlükten ayrılma gözlemlenebilir.
Yaptıkları beğenilmeyen çocuklarda yalana meyil artar .
Çocuğun stresli bir ortamda olması yalanı tetikleyebilir . Cezadan kaçma, sorumluluktan kurtulmak için çocuk doğruluktan ayrılabilir.

Çocuğun Dürüst Davranmadığı Anlaşıldığında Ne Yapılmalı?

Gerçekten Yalan Söylediğinden Emin Olunmalı
Özellikle 5-6 yaşına kadar çocuklar hayalle gerçeği ayırt edemeyebilirler. Hayalini mi ifade ediyor yoksa yalan mı söylüyor ebeveyn ilk olarak bunu tespite çalışmalıdır.
Çocuğun Yaşamında Her Şeyin İyi Gittiğinden Emin Olunmalı
Çocuğun hayatında ters giden bir şeyler olup olmadığı incelenmeli. Çocuğa kaliteli bir zaman dilimi ayrılmıyor ise hemen çözüme yönelik adımlar atıl-malıdır.
Çocuğa Başarabileceği Sorumluluklar Verilmeli:
Akıllı bir ebeveyn, çocuğuna kaldıramayacağı sorumluluklar yüklememelidir!
Çocuğun ufak da olsa sorumluluklarını yerine getirme konusundaki gayretleri takdir edilmelidir. Örneğin çocuktan yatağının toplanması istenildi.Önce nasıl toplayabileceği anlatılmalı. Toplarken gösterdiği gayretler tebrik edilmelidir
Zaten çocuk hak ettiği değeri görünce doğruluktan ayrılmaya tenezzül etmeyecektir.

Bilinen Sorular Sorulmamalı…

Çocuğun hatalı bir davranış sergilediğini fark eden ebeveyn, gerçeği bir de ondan duymaya çalış-mamalıdır. Diyelim ki çocuğunuzun yemekten önce izin vermediğiniz halde pastayı yediğini gördünüz. „Sen yoksa pasta mı ye-din?? demek yerine, yaklaşımınız şu şekilde olabilir:“Yemekten önce pasta yemeni istemediğimi söylemiştim. Yemekten önce pasta yemiş olman iştahını kapatıyor ve bu durum gelişimini engelliyor.Ben sağlıklı olmayacağından dolayı çok üzülüyorum!”
Ebeveyn bu tür durumlarla karşılaştığında;
1. “Yanıtını bildiği soruları sormamalı!”
2. „Bebeğini koltuk arkasında buldum. Kolu kırılmıştı.Yazık, hem çok güzeldi hem de kıymetli bir bebekti…? Şeklinde bir ifade ile çocuğa yardımcı olunmalı.Çünkü korku, yalana kapı aralar.
3.?Şimdi ne yapmayı düşünüyorsun?? şeklinde soru yönelterek çözümü çocuğun bulmasına zemin hazırlanmalı.
4.Neden böyle bir davranışı sergilediğinin temel sebepleri araştırılmalı.

Dürüstlük Hakkında Konuşulmak İçin Sakin Ortamlar Tercih Edilmeli…

Çocukla, dürüstlüğün önemi hakkında sakin bir ortamda konuşulmalı.
Asla olay anında yalanın zararlarından bahsedip, nasihatler verilmemeli. Hiç kimse sinirli olduğu anda ya da mahçup edildiğinde öneri kabul etmek istemez.
Sakin zamanlarda yapılan sohbet, sadece karşılıklı konuşma şeklinde anlaşılmamalı. Hikaye anlatma, kukla oynatma v.s. bu amaçla kullanılabilmeli.

SEVGİLERİMİZLE;
Rehberlik Birimi