Doktorumuzun Yazısı

Atasev Anaokulumuzun Siz Değerli Velileri;

Çocuklarımızın sağlıklı bir okul öncesi eğitim almaları için her yıl olduğu gibi bu yıl da bazı önerilerimiz olacaktır. Bildiğiniz üzere WHO (Dünya Sağlık Örgütü) sağlığı fiziki, sosyal ve ruhsal bir iyilik hali olarak, üç bölüm olarak tanımlamaktadır. Sosyal ve ruhsal gelişimleri ana okulumuzda yönetim, pedagog ve öğretmenlerimiz tarafından düzenli olarak gözlem altında tutulmaktadır. Fiziki gelişimleri ise tarafımdan gözlemlenmektedir. Önerilerimiz aşağıdadır;

*** Çocuklarımız evden ilk çıktıkları ve toplumla ilk kez tanıştıkları için ilk birkaç ayda daha fazla hasta olabilmektedirler. Bu kaçınılmazdır. Ayrıca ileriki hayatlarında bağışıklık sistemlerinin daha iyi gelişebilmesi için de gereklidir. Bu süreç bu yıl olmazsa sonraki yıl, sonra olmazsa da ilkokul 1 de yaşanacaktır. Bu yıl ikinci yılı olan öğrencilerimiz ilk başlayanlara göre bu sorunu yaşamayacaklardır.

*** Öncelikle okula kayıtta sizden istenen boğaz kültürü ve dışkı muayenelerini mutlaka yaptırınız. Önceden yaşadığımız tecrübelere dayanarak anlatacak olursam; maalesef bazı velilerimiz duyarlı davranmamaktadır. Aşılarınız eksikse (Hepatit A – B , suçiçeği, kızamık, kabakulak gibi) tamamlatınız. Bilmiyorsanız karnenizi gönderin, yardımcı olalım.

***Doktoru tarafından antibiotik verilen çocukları lütfen 72 saat okula göndermeyiniz.

***Vitaminlerini akşam yemek öncesi evde veriniz. Doktorunuz ilaç verecekse günde 2 kez verilenleri tercih etmesini söyleyiniz.Günde 3 defa verilen ilaçların okulda öğretmen tarafından takibi zor olmaktadır.

***Okulumuzdaki yemek listeleri kontrollü olarak hazırlanmaktadır. Aralarına çocuklarınızın sevmediği yiyecekler de alışsınlar diye eklenebilmektedir. Akşam gelince okulda ne yediğini sorunuz ve akşam yemeklerinizin okuldakinden farklı olmasına dikkat ediniz. Ben kendisiyle yaptığım konuşmalarda hangi besinin ne için gerekli olduğunuz anlatıyorum.

***Ayrıca Ekim – Kasım aylarında 2 -3 yaş çocuklarımıza birer ay ara ile 2 kez yarım doz, 3- 6 yaş çocuklarımıza tek tam doz grip aşısı ve 2 – 6 yaş çocuklarımıza aynı gün yapılmak üzere PNEUMO 23 aşısı (5 yıl koruyucu) uygulanması faydalı olmkatadır.

***Okul öncesi dönem çocuklarımız çok hızlı geliştiklerinden dolayı multivitaminler fayda sağlamaktadır (supravit, minadex, polivit gibi). Yine kış dönemi en az 3 ay düzenli kullanmak kaydıyla demir takviyesi de hastalıklara direnci artırmakta, iştahlarını açmakta, zekalarını geliştirmekte yardımcı olmaktadır (Örnek, ferrum şurup 2- 6 yaş için en az 3 ay akşam yemekten 30 dk. önce 1 ölçek). Demiri C vitamini – sıkma portakal suyuyla beraber içirmek emilimini %10 arttırmaktadır.

***Okulumuz kendi ailemizin olup kurucusu babamdır. Herşeyin en iyisini yapmak istiyoruz. Bu yıl daha iyi denetlenelim diye kendi isteğimizle Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan çıkıp Milli Eğitim Bakanlığı’na geçtik. Önerilerinize açığız.

***Okulumuzu her hafta ziyaret etmekteyim. Aileleri tarafından hasta olduğu belirtilen çocuklara ve benim saptadıklarıma öneri mahiyetinde reçete göndermekteyim. Her çocuğumuza ise en az ayda bir kilo, boy ve genel fiziki kontroller yapılmaktadır. Sadece muayenesi ve gelişim takibinde problem saptanan çocukların velilerine mektup gönderilmektedir. Sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla…

Uz. Dr. Serdar Şahin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı